Babské rady na skvrny od...

Už naše babičky věděly, jak zatočit se skvrnami

Nejen děti se občas něčím ušpiní. Máme několik osvědčených tipů, jak se zbavit různých skvrn z oblečení a jak zabránit jejich nechtěnému obarvení během praní. S čištěním skvrny neotálejte, důležité je nenechat flek zaschnout.

a href=httpswww.freepik.comfree-photohorizontal-shot-stupefied-housekeeper-carries-laundry-basket-has-dirty-clothing_11487082.htmImage by wayhomestudio on Freepika

U skvrn jednejte rychle

Mezi nejhůře odstranitelné fleky patří krev, pot, mastnota, tráva, víno či rtěnka. Když se na prádle objeví skvrna, okamžitě ji namočte do studené vody. Teplá nebo vlažná voda by mohla skvrnu zafixovat. Pokud je to možné, potřete skvrnu pracím prostředkem, nejlépe gelem, a nechte ho působit minimálně pět minut. Při odstraňování skvrn se vyhněte silnému tření látky, protože to může skvrnu vtlačit dovnitř materiálu. Jestliže není možné oblečení ihned namočit, skvrnu vysušte papírovým ubrouskem.

  • Tekutý odstraňovač skvrn – snadno rozpouští nečistoty, nastříkejte na skvrnu, nechte působit a poté vyperte.
  • Práškový odstraňovač skvrn – namočte oblečení a posypte skvrnu, při praní v pračce přidejte práškový odstraňovač do přihrádky.
  • Mýdlo na skvrny - vhodné na fleky od jídla, trávy i bláta.

Jak odstranit skvrny od smůly?

Skvrny způsobené smůlou obvykle nejsou snadno odstranitelné. Nicméně existuje několik osvědčených metod, jak s nimi bojovat. Jednou z klasických metod je použití odlakovač na nehty. Aplikujte ho na skvrnu, nechte ho vsáknout, jemně přeperte v rukou a poté použijte mýdlo. Pokud nemáte k dispozici odlakovač, můžete zkusit i líh či technický benzín.

Jak odstranit skvrny od krve?

Chcete-li se zbavit fleků od krve, nejprve namočte oděv do studené vody s trochou pracího prášku nebo mýdla. Oděv tedy nejprve namočte, poté posolte, následně můžete aplikovat bílý ocet nebo tříprocentní roztok peroxidu vodíku. Je třeba poznamenat, že peroxid vodíku má bělicí účinek a je proto vhodný pouze pro bílé a odolné tkaniny.

Jak odstranit skvrny od potu?

Pot je dost agresivní a je těžké skvrny od potu vyčistit. Doma můžete zkusit octový roztok, kyselinu citronovou nebo sůl. U choulostivých materiálů se doporučuje čistírna.

Jak odstranit skvrny od červeného vína?

Flek vysušte papírovým ubrouskem, posypte solí. Nechte chvíli působit, pak odstraňte. Dobrý účinek prokazuje i minerální voda. Bavlněné kousky můžete převařit v mléce. Čpavek lze využít na odstranění zaschlých skvrn.

Jak odstranit skvrny od trávy?

Trávu, ale i kávu, ovoce či čokoládu vyčistíte poměrně lehce. Nejlepší je oblečení ihned namočit, při praní můžete použít více pracího prášku než běžně, nebo přidat odstraňovač skvrn.

Jak odstranit skvrny od make-upu?

Skvrny od rtěnky a make-upu obvykle obsahují mastné látky, které lze úspěšně odstranit pomocí lihu, benzínu nebo kysličníku. Postupujte tak, že skvrnu potírejte vatičkou namočenou v příslušném čističi a poté oděv vyperte.

Jak odstranit mastné skvrny?

Pro mastné skvrny, jako je olej, je spolehlivým řešením opět líh nebo i přípravek na mytí nádobí. Použít můžete dokonce i máslo. Naneste na oděv, chvíli nechte působit, poté odstraňte, následně naneste trochu benzínu.

Jak odstranit skvrny od propisky?

Pokud se jedná o skvrny od propisky, můžete vyzkoušet jar, líh nebo dokonce lak na vlasy. Doporučuje se také použít žlučové mýdlo před praním v pračce. Inkoust odstraníte s pomocí mléka, sody či octu.

Babské rady na skvrny

1. Tráva

Pokapejte trávové fleky citronovou šťávou, ovocným nebo vinným octem. Alternativně můžete textilii namočit přes noc do mléka a následně ji vyprat.

2. Skvrny od krve

Zde musíte jednat rychle. Použijte studenou vodu, nikdy ne teplejší než 40 °C, případně s přídavkem enzymatického prášku nebo mýdla. Zaschlou krev namočte a posolte. Pro odmočení poslouží i bílý ocet, borax nebo 3% roztok peroxidu vodíku, avšak pouze na bílé a odolné materiály, protože vyběluje.

3. Skvrny od vína

Vysajte víno papírovým ubrouskem a okamžitě posypte solí. Jako první pomoc lze použít minerálku a poté vysušit ubrouskem. Čištění můžete provést i mýdlovou vodou. Bavlněné oděvy lze také převařit v mléce. Pro zaschlé skvrny od vína pomůže vyčistit vodou s trochou čpavku. Pokud se jedná o červené víno, můžete vyzkoušet vyčistit skvrnu bílým vínem, následně ji posolit a nechat působit. Poté samozřejmě vyperte.

skvrny-od-vina

4. Špenát

Podle staré babské rady lze na fleky od špenátu použít bramboru. Stačí ji rozkrojit a přejíždět po skvrně, dokud flek nezmizí, a pak vyprat.

5. Čaj a káva

Nečistoty od kávy a čaje lze poměrně snadno odstranit, ale pokud některé zůstanou, zkuste žlučové mýdlo.

6. Žvýkačka

Často se stává, že děti mají žvýkačku nejen ve vlasech, ale i na oblečení. Pouhým vypráním to ale nezvládnete. Doporučuje se použít pár kapek odlakovače na nehty, nechat chvíli působit a potom kartáčkem očistit a vyprat. Další možností je zamrazení oděvu se žvýkačkou a následné odrolení. Fleky od čokolády se také odstraní pomocí zmražení.

7. Kečup a červená řepa

Po okamžitém propláchnutí oblečení ve studené vodě nechte látku namočenou několik hodin. Poté naneste kašičku z pracího prášku na špinavé místo a vmasírujte ji do látky. Pokud skvrna nezmizí, zkuste použít trochu lihu.

8. Džus

Pro čerstvé skvrny od ovoce či džusu použijte velmi horkou vodu, nebo namočte oblečení do horkého podmáslí a poté vyperte. Na zbylé fleky aplikujte citronovou šťávu.

9. Kakao

Na tričko ušpiněné kakaem vylijte horké mléko a jemně vklepávejte. Poté vyperte.

10. Mastné fleky

Pro odstranění mastných skvrn je ideální použít mouku, ta tuk vsákne. Nechte mouku působit na skvrně a poté ji setřete nebo vyluxujte. Poté použijte vlažnou vodu a prací prášek.

11. Borůvky

Pro odstranění modrých skvrn z různých typů látek můžete použít alkohol, citron nebo kyselé mléko. Je doporučeno okamžité oděv vyprat pod tekoucí vodou. Pro již zaschlé skvrny pomůže zředěný peroxid vodíku.

boruvky-blueberry

12. Inkoust

Na flek dejte savý papír, z rubu látky poté navlhčete lihem. Tak se inkoust vpije do papíru. Pokud je flek od fixy, nastříkejte lak na vlasy a nechte působit 15 minut pak vyperte. Teplý líh je efektivní i při čárách od propisky.

13. Vajíčka

Skvrny od vajíček odstraníte tak, že prádlo namočíte do vlažné vody s glycerinem asi na 30 minut, následně vyperte.

14. Kečup, hořčice, majonéza

Na mastné fleky nejlépe funguje jar na nádobí. Naneste na flek, nechte působit, následně dejte oděv do lavoru s horkou vodou a pracím práškem. Nechte alespoň půl dne působit a vyperte v pračce. Další možností je využít ocet, citron, případně žlučové mýdlo.

15. Pro bílé prádlo

Zašedlé bílé prádlo namočte do vlažné vody s kypřicím práškem. Nechte přes noc a poté vyperte.

16. Pro tmavé prádlo

Černou barvu ochrání 2dcl octa do každého praní.

Jak odstranit zaprané skvrny?

Pokud je i po vyprání skvrna stále vidět, vyzkoušejte následující tipy.

Žlučové mýdlo

Tento přípravek je nepostradatelný pro vaši domácnost. Žlučové mýdlo je efektivní při odstraňování většiny skvrn, včetně těch zapraných. Naneste mýdlo na skvrnu a důkladně ji vyperte rukama nebo použijte jemný kartáček. Nechte látku uschnout a poté zkontrolujte, zda skvrna zmizela. Pokud ne, opakujte proces. Pokud ano, vyperte oděv v pračce.

Prací prášek

Použijte stejný prací prostředek, ve kterém jste původně oblečení vyprali. Zapranou skvrnu namočte a posypte pracím práškem. Nechte takto působit minimálně dva dny, aby se vytvořila krusta z prášku. Snažte se udržovat prací prášek na skvrně stále vlhký - jednoduše ho pravidelně pokapejte vodou. Následně vyperte oděv v pračce.

praci-prasek-skvrny

Odstraňovač skvrn

V drogerii si můžete pořídit odstraňovač skvrn, ten by si měl poradit i se zapranými skvrnami.

Tableta do myčky

Pokud máte doma myčku na nádobí, využijte tablety na odstranění skvrn. Obsahují mnoho látek na odmaštění a odstranění zaschlých potravin. Vložte tabletu do bubnu pračky a zvolte standardní prací program. Pokud perete barevné oděvy, doporučujeme předem prověřit, zda prášek neovlivní barvy.

Jar, technický benzín

Jestliže jde o olejovou skvrnu, použijte technický benzín, případně jar. Přípravek dejte na skvrnu a ručně přeperte a poté vyperte v pračce.

Obarvené prádlo jinou barvou

Jestliže se vám oděv obarvit od jiného oblečení, vyzkoušejte následující triky. Aby se vám nehoda v podobě obarveného prádla vůbec nestala, přidejte do každé pračky ubrousek na zachycení barev.

Jedlá soda a prášek do pečiva

Jedlá soda je dalším užitečným pomocníkem, který by v domácnosti neměl chybět. Pokud jste omylem obarvili bílé prádlo, přidejte jednu plnou lžíci jedlé sody do bubnu pračky a vyperte jako obvykle.

Prášek do pečiva má skvělé účinky na nechtěně zabarvené prádlo. Přidejte celý pytlíček prášku do pečiva do bubnu pračky a vyperte prádlo jako obvykle. Jestliže máte obavy z pěnění prášku, můžete přidat trochu aviváže, aby se tomu předešlo.

Vyvaření a odbarvovač

Jde o klasický postup, který se dříve hojně využíval. Přiveďte vodu v hrnci k varu, vložte prádlo a nechte chvíli vařit. Přidat můžete nastrouhané jádrové mýdlo. V obchodech seženete také přípravky, které slouží k vybělení omylem zabarveného prádla.

777 598 592