Novinky

Jak správně zvolit termoprádlo

Jak správně volit funkční a termoprádlo

 

winter-clothing-guide-main

 

Je známo, že funkční prádlo je základem pro sport. Funkční pradlo je základní vrstva, tedy ta, která je nejblíže povrchu kůže.

 

Co je termoprádlo?

 

Hlavní úkol termoprádla je udržovat tělesnou teplotu (regulovat) během intenzivní aktivity, to znamená odvádět vlhkost a udržovat tělo v suchu.

 

Termoprádlo a jeho složení

 

Technologie jde neustále kupředu a už je více možností materiálu funkčního prádla, zatím co naše babičky znají jen Moira.

Funkční oblečení může být vyrobeno ze syntetických vlákem (polyester s elastanem) nebo z přírodních vláken a tou je Merino vlna. O té si ale povíme níž.

 

@Adobe-Stock-169169-Merinoschafe

 

Merino vlna pochází z plemene ovcí z Asie, dnes jsou však v horských oblastech Austrálie a Nového Zélandu. Je to přírodní materiál. Tato zmíněná Merino vlna za mokra hřeje a relativně i rychle schne. Vlna je antibakteriální, takže po propocení nezapáchá a co víc má výborné izolační schopnosti. Zároveň má přirozené samočistící vlastnosti, proto oblečení v koši na špinavé prádlo končí mnohem méně často než běžná bavlna

 

Výhody Merino vlny:

 

- termoregulační schopnosti

 

- prodyšnost

 

- antibakteriální schopnosti

 

- snadná péče

 

- vlna je lehká

 

- je hebká

 

- šetrná k životnímu prostředí

 

Nevýhody Merino vlny:

- její cena

 

- životnost materiálu

 

- vlákna jsou náchylné k mechanickému poškození

 

Ale i přes tyhle nevýhody termoprádlo z Merino vlny jsou nejlepší.

 

 

mceclip0-4

 

Jaké termoprádlo správně zvolit na určitý sport?

 

Každý nadšenec pro aktivní život termoprádlo ocení, ať už pro zimní sport nebo letní. V závislosti na provozované aktivitě, frekvenci tréninku a intenzitě si můžeme vybrat z mnoha typů a modelů funkčního prádla. Nesmíme zapomínat na to, aby funkční prádlo plnilo správně svoji funkci, musí přiléhat k tělu.

Obecně platí: Vlhkost na kůži způsobuje, že se tělo ochlazuje 20krát rychleji, proto aby funkční prádlo plnilo svoji funkci, musí přiléhat na kůži.

 

Jak správně zvolit velikost termoprádla?

 

Funkční prádlo, které nesedí dobře, nemusí správně plnit svoji funkci. A pokud budete mít triko, které vám bude príliš úzké nebo kalhoty, v kterých se skoro nepohnete, nebudete se cítit komfortně a bude to velice nepohodlné.

U každého výrobce se můžou velikostní tabulky lišit, proto jsou základní krytéria podle kterých se řídit.

U vrchního dílu se řídíme: Výška, obvod hrudníku a obvod pasu.

U spodních dílu se řídíme: Výška, obvod pasu a obvod boku.

 

Funkční prádlo na běh

img_GW_GORE_OUT_RUN_FW20_R5-INFINIUM-M_2020_web-18-scaled

 

U běhu musíme brát v potaz jakou intenzitou a jaký terén poběžíme. Obecně platí, obléct se tak jako by bylo o 6 stupňů celsia více. Na běh je potřeba zvolit i správné pohodlné spodní funkční prádlo. Pánové ocení funkční boxerky a dámy funkční kalhotky a kvalitní funkční podprsenku.

 

Funkční prádlo na cyklistiku

winter-clothing-guide-main

 

Tady se musíte zamyslet zda pojedete krátkou a intenzivní jízdu, nebo spíše celodenní pomalou jízdu. Tady můžete zvolit přiléhavější spodní prádlo pro intenzivnější trénink a naopak pro celodenní pohodovou jízdu volnější triko, pro větší prodyšnost a komfort. Správné funkční prádlo udrží vaše tělo v suchu a chladu. 

 

Funkční prádlo na hory

DSC_0047

 

Turistika po horách a kopcích je namáhavá a způsobuje intenzivní pocení, v tomhle případě by jste měli volit uplejší triko aby odvádělo vlhkost. To samé i u lyžování, tam potřebujete termoprádlo, které bude mít izolační schopnosti a bude rychle odvádět vlhkost. Nejlepší volbou je Merino prádlo, to je antibakteriální, prodyšné a skvěle odvádí vlhkost.

 

Někteří termopradlo nosí jen při sportu jiní i klasicky každy den. Je skvělé v chladnějším počasí na drobné práce kolem baráku nebo i na obyčejnou procházku se psem.

 

Mějte na paměti, že termoprádlo je základní první vrstvou.

 

Termoprádlo je podobné jako funkční prádlo, je to základní vrstva která přiléha k pokožce jinak by neplnilo tu právnou funkci. Je to nejpodstatnější tepelná vrstva pod oblečením.

 

Praní a údržba

 

Největším nepřítelem funkčního prádla je právě sůl a tuk v našem potu.Tělo vylučuje pot a ucpává póry tkaniny. Pro praní termoprádla můžete použít klasický prací prášek nebo prášek určený přímo na sportovní prádlo. POZOR! Nepoužívejte aviváž, jinak prádlo ztrácí svou funkčnost. Rozhodně neperte na vyšší teploty než uvádí výrobce, oblečení by jste mohli nenávratně poškodit. Zapomeňte taky na sušení v sušičce. Prádlo jen pověste na šňůru a nechte volně schnout. Také na žehlení zapomeňte, pěkně by se vám triko připeklo k žehličce.

 

 

TCH800_03_PRANI-FUNCNIHO-PRADLA_main-photo-960x550

Nahoru
4 položek celkem
777 598 592