Jak správně prát prádlo - tipy pro šetrné praní

Chraňte vaše poklady, které jsou vašemu tělu nejblíže, a budou nejen déle krásné, ale déle vám také poslouží. Spousta z nás už jistě zažila okamžik pravdy, kdy jste z pračky vytahovali „hada“ v podobě namotaného prádla, které obsahovalo i vaše nejcennější kousky v podobě krásných podprsenek a krajkových kalhotek. A jako naschvál se zrovna háčky z podprsenky zachytily o krajku nebo očko punčošek. Netrapte sebe ani své poklady a přečtěte si, jak jim zajistit dlouhý život, který společně prožijete.

washing-machine-2668472_640

 

Podprsenky, kalhotky, stahovací prádlo

Často se na štítcích spodního prádla i oblečení setkáme se symbolem pro ruční praní. Ano, je to nejšetrnější forma, kterou neublížíte materiálu, ze kterého je prádlo vyrobeno, a také se nestane, že z podprsenky vyklouzne kostice. Samozřejmě víme, že v dnešní uspěchané době jen málokterá žena má čas na ruční praní svých pokladů. Ale výrobci praček na nás naštěstí myslí, a pračky tak nabízí program jemného praní. Pokud tedy patříte mezi ty, které si chtějí ušetřit více času pro sebe, a už otevíráte dvířka pračky, minimalizujte poškození spodního prádla a dbejte následujících rad.

  • Zvolte program pro jemné praní s co nejnižší teplotou. Maximálně by teplota praní spodního prádla měla dosahovat 30°C.
  • Použijte šetrný prací prostředek. Ideálně v tekuté formě, abyste zabránili usazeninám a rozvoji nepříjemných alergií.
  • Co do pračky v tomto případě určitě nepatří je aviváž či jiné změkčovací prostředky. Používáním aviváže se snižuje pevnost vláken a prádlo tak časem povolí a vytahá se.
  • Ždímání zakázáno! Programy na jemné praní zpravidla mají nastaveny jedny z nejnižších otáček při ždímání, ale pokud byste si je volíte sami, myslete na jemnost tkaniny na vašich podprsenkách a na to, jak rychle a snadno samy uschnou i bez násilného ždímání.
  • Sušička je tabu. Teplo, které právě sušička vytváří, je v tomto případe na škodu. Způsobí totiž poškození výplně podprsenky s výztuží, povrch košíčků se vlivem tepla smrští, vytvoří vrásky a ničí se také elasticita materiálu.

Pokud si přece jen ušetříte chvilku na ruční praní, pak chvála vám a prádlo perte ve studené nebo vlažné vodě za použití šetrného pracího prostředku. Ale ani tady nezapomeňte na zákaz ždímání. Zejména podprsenky s vyztuženými košíčky jsou na ždímání opravdu citlivé a přílišným mačkáním a kroucením riskujete jejich deformaci.

 

Pyžama, noční košile a župany

Nejlíp se spí v pohodlném pyžamu či noční košili, s tím souhlasíme. I o ty je však potřeba pečovat, aby vydržely v perfektním stavu co nejdéle, i když jsou z odolné bavlny. Proto i k nim pro vás máme pár rad.

  • Bavlněné noční prádlo perte maximálně na 40°C v pracím prostředku na barevné prádlo. Můžete jej sušit v sušičce, ale pokud má na sobě potisk, pak se sušičce obloukem vyhněte. Vlivem tepla se k potisky mohou k sobě přilepit nebo zanechat stopy potisku na jiných tkaninách.
  • Pokud máte noční prádlo z jiných tkanin, než je bavlna, vždy se řiďte pokyny pro praní, které uvádí výrobce na štítku u vnitřního lemu. Například prádla vyrobeného z mikrovlákna či kašmíru nesmí přesáhnout teplotu praní 30°C, aby se vlákna nepoškodila. Nesušit v sušičce.

 

washing-machine-2617514_1280

 

Tipy pro ještě šetrnější praní

  • Výborným pomocníkem při praní podprsenek, kalhotek a ostatního prádla z jemné tkaniny, které se může snadno zatrhnout, jsou sáčky na praní prádla. Vyhnete se zmiňovanému „hadu“ a následnému rozmotávání ramínek, punčoch a šňůrek od korzetů.
  • Před praním podprsenky a korzetu nezapomeňte zapnout všechny háčky jejich zapínání, aby nedošlo k poškození krajky.
  • Když vyndáte podprsenku z pračky, před sušením ji vytvarujte do svého správného tvaru. Košilky z jemné tkaniny pak sušte pověšené na ramínku. Žádné prádlo nesušte na teplém topení a přímém slunci, aby nedošlo k poškození vláken a vyblednutí barvy.
777 598 592

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení